Świeradów-Zdrój z dziećmi, czyli plan na rodzinne wakacje

Atrakcja

Góry czy morze – to odwieczny dylemat rodzin z dziećmi. Zacięte dyskusje trwają, a lato zbliża się wielkimi krokami, więc czas podjąć ostateczną decyzję. W tym roku proponujemy odwiedzić malowniczy Świeradów-Zdrój z dziećmi. Miasteczko i jego okolica są w sam raz na rodzinny pobyt. Z pewnością atrakcji dla najmłodszych nie zabraknie, a tutejsze górskie szlaki są na tyle łagodne, że bez problemu mogą przemierzać je nawet najmłodsi turyści. Dlaczego zatem trzeba wybrać się z dziećmi do Świeradowa-Zdroju?

 

Kolej gondolowa i inne atrakcje ośrodka narciarskiego

 

Niewątpliwą atrakcją Świeradowa-Zdroju jest całoroczna kolej gondolowa, działająca w ramach ośrodka narciarskiego Ski&Sun. Kolej czynna jest przez cały rok oraz dostępna dla rodzin z dziećmi, oraz osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Zimą wwozi na górę narciarzy, latem zaś – turystów pieszych i rowerowych. Miejsca nie powinno zabraknąć dla nikogo – wszystkich wagoników jest aż 71, a w każdym jest 8 miejsc. Trasa jest długa na ponad 2 kilometry, a jej pokonanie – w jedną stronę – zajmuje około 8 minut. Dolna stacja kolejki znajduje się na wysokości 617m n.p.m., a górna – 1060m n.p.m., tak więc różnica poziomów wynosi 443 metry. Wjazd kolejką górską na górę to dla najmłodszych prawdziwa frajda. Podziwianie przepięknych panoram Gór Izerskich z wnętrza bezpiecznego wagonika kolejki to niezapomniane przeżycie dla malucha. Co ważne, nie ma ograniczeń wiekowych.

 

Kolej gondolowa to tylko jedna z licznych atrakcji ośrodka narciarskiego Ski&Sun. Zimą funkcjonuje tu 2,5-kilometrowa oświetlona i na bieżąco dośnieżana trasa narciarska. Latem zaś ośrodek przygotowany jest do wypożyczania rowerów, ale nie tylko. Uruchomiono także całoroczny tor saneczkowy, dostępny dla całych rodzin. Najmłodsi na pewno będą chętni do skorzystania z tego typu atrakcji.

 

Nowa wieża widokowa Sky Walk

 

Spacer w chmurach – nie znamy dziecka, które nie podskoczyłoby z radości na dźwięk tej frazy. W Świeradowie-Zdroju taki spacer jest jak najbardziej realny, a to za sprawą nowej wieży widokowej Sky Walk. Trzeba zaznaczyć, że jest to największa tego typu konstrukcja w Polsce. Wznosi się ona na wysokość 60 metrów, a górny taras widokowy znajduje się na wysokości około 55 metrów. Aby dostać się na samą górę, trzeba przejść długą na 850 metrów, łagodnie wijącą się kładką.

 

Niewątpliwą atrakcją tej wieży widokowej jest, znajdująca się na jej szczycie, szklana kładka, która pozwala lewitować nad przepaścią – idealnie miejsce na selfie. Obok niej, na wysokości około 50 metrów, znajduje się siatka relaksacyjna, na której można położyć się i odpocząć lub, w przypadku dzieci, poskakać. Najmłodsi z pewnością będą zachwyceni możliwością zjechania z góry, długą na 100 metrów zjeżdżalnią. Przed wyprawą na Sky Walk warto sprawdzić aktualne godziny otwarcia oraz mieć na względzie, że wstęp na atrakcję jest płatny.

 

Świeradów-Zdrój z dziećmi – park ciemnego nieba

 

Izerski Park Ciemnego Nieba jest ewenementem na skalę światową. Warto zabrać tam najmłodszych, aby dać im możliwość podziwiania nieba nad Halą Izerską, oświetlonego jedynie blaskiem gwiazd. Postęp cywilizacyjny sprawił, że niebo, zwłaszcza nad większymi miastami, jest na tyle oświetlone, że obserwacja gwiazd jest mocno utrudniona. Ten park ciemnego nieba, położony na granicy z Czechami, powstał po to, aby zachować nocne niebo, wolne od nadmiaru światła. Doświadczenie ciemności, nieskażonej miejskim oświetleniem, będzie dla dzieci niesamowitą przygodą.

 

Miasto Świeradów-Zdrój z dziećmi

 

Najmłodszym może spodobać się klimat tego uzdrowiskowego miasteczka, w tym jego deptak, z płaskorzeźbami żab na chodnikach, słynna fontanna z żabkami oraz Pomnik Żabki, pod Domem Zdrojowym oraz Muzeum Zdrojowe. Na najmłodszych czeka w Świeradowie-Zdroju 5 nowoczesnych placów zabaw, ścieżka edukacyjna oraz interaktywna zabawa w poszukiwanie skarbów. W mieście działa także czynny przez cały rok aquapark. Otaczające Świeradów-Zdrój Góry Izerskie są na tyle łagodne, że na szlak bez problemu możemy zabrać najmłodsze dzieci.

 

Apartamenty w górach dla rodzin z dziećmi

 

Apartamenty na wynajem zyskują coraz większą popularność, głównie wśród rodzin oraz grup znajomych. Możliwość wynajęcia całego mieszkania, praktycznie w cenie hotelowego pokoju, jest kusząca dla osób podróżujących prywatnie i służbowo. Dlatego już wkrótce udostępnimy miejsce oferujące Świeradów-Zdrój noclegi przyjazne dla rodzin z małymi dziećmi. Przestronne i nowoczesne wnętrza oraz przyjazna lokalizacja w pobliżu głównych atrakcji miasta to tylko niektóre zalety tych nowych apartamentów w górach. W kolejnych miesiącach koniecznie odwiedź Świeradów-Zdrój z dziećmi.