Okolice Świeradowa-Zdroju

Atrakcja

Wiemy, że wśród fanów wycieczek, znajdą się także miłośnicy historii. Okolice Świeradowa-Zdroju mają do zaoferowania wiele historycznych przystanków.

 

Okolice Świeradowa-Zdroju — tam poczujesz zew natury

 

Dolny Śląsk słynie z historycznych budowli, ale również z bogatej zieleni. Kiedy więc zmęczą Cię już chłodne mury zamków, wybierz się na spacer po Karkonoskim Parku Narodowym. To obszar o powierzchni ponad 5000 ha. Znajduje się tuż obok polsko-czeskiej granicy. W końcu możesz odpocząć od zgiełku miasta i rozkoszować się śpiewem ptaków, przysiąść z ciepłą herbatą w termosie obok wodospadu i pooglądać z bliska żyjące na tym terenie zwierzęta. Oczywiście nie braknie tabliczek informacyjnych i punktów edukacyjnych, które nakarmią Twoją ciekawość.

 

Odwiedzasz okolice Świeradowa-Zdroju, to może zajrzysz do Czech?

 

Skoro już była wzmianka o czeskiej granicy, może warto skorzystać i odwiedzić naszych południowych sąsiadów? Polacy kochają czeskie produktu, tak więc na granicach zawsze jest ruch, a sklepy i bary oblegane są przez turystów. Bo gdzie indziej zjesz tak pyszny i doprawiony smażony ser, skosztujesz czeskich piw i przegryziesz chrupiącego, słonego czeskiego rogalika. No i oczywiście kupisz Lentylki i orzeszki w karmelu, które być może z sentymentem wspominasz z czasów dzieciństwa.

 

Zamek Czocha

 

Okolice Świeradowa-Zdroju słyną z zamków. Niecałe 20 km od miasta znajduje się XIII-wieczny Zamek Czocha. Kiedyś między innymi pełnił funkcję warowni, jednak z biegiem czasu zmieniało się jego przeznaczenie. To miejsce, w którym historia łączy się ze współczesnością. Dlaczego? – Ponieważ oprócz pięknych, wytwornych komnat, zwiedzisz również multimedialną salę tortur. Oczywiście atrakcji jest mnóstwo i w samym zamku, jak i w jego obrębie. Dziedziniec dostępny jest dla wszystkich, jednak kompleksowe zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem. Są również niekiedy opcje zwiedzania nocnego. W zamku znajduje się kawiarnia oraz restauracja, w której kucharze i bariści starają się zadowolić nawet najbardziej wybredne podniebienia. Często także odbywają się imprezy takie jak: rekonstrukcjeturnieje rycerskiefestiwale kuchni historycznej itp. Można również wynająć pokój, a w zasadzie komnatę, na przykład w ramach romantycznego wypoczynku dla pary.

 

Ruiny zamku Miecz w Świeciu

 

Trochę bliżej, bo jedyne 16 km od Świeradowa-Zdroju znajdują się Ruiny zamku Miecz. Zamek jest obecnie restaurowany, dzięki zaangażowaniu małżeństwa pasjonatów, którzy są jego właścicielami. Zamek ten powstał w XIV w. Początkowo pełnił funkcję obronną. Kiedy stracił znaczenie militarne, został przekształcony w zamek renesansowy, a z czasem w pałac barokowy. Przyczyną zmian były kilkukrotne pożary. W rezultacie pałac stał się gospodą, a w czasach już nam wiele bliższych został przekształcony na mieszkania socjalne.

 

Zamek Rajsko

 

Kolejnym miejscem, które musisz odwiedzić, jest Zamek Rajsko, którego powstanie datuje się na drugą połowę średniowiecza. Także początkowo jako warownia zamek przechodził lata świetności i upadku. Był między innymi obiektem militarnym, ruiną, schroniskiem młodzieżowym i muzeum. Dziś zamek jest dostępny do zwiedzania. Z okiennic zamku roztacza się piękny widok na jezioro, do którego jest zaledwie parę kroków. Zamek usytuowany jest na około 100-metrowej skale i wygląda jak z bajki. Łącząc z tym luksus, jaki zapewniają wnętrza, nazwa „Rajsko” brzmi zupełnie nieprzypadkowo.

 

Zwiedzaj okolice Świeradowa-Zdroju, a nocleg zaplanuj w On Holiday

 

Zanim wciągnie Cię szał atrakcji, nie zapomnij o rezerwacji noclegów w Świeradowie-Zdroju. Z tego miasta szybko dojedziesz do wielu najciekawszych punktów w okolicy.

 

Do Twojej dyspozycji oddamy w pełni wyposażony aneks kuchennyduża łazienka, salon i sypialnia. Dodatkowo w wyposażeniu jest ekspres do kawy i pełna zastawa. Możesz również skorzystać z szybkiego Internetu. Kiedy już się dobrze wyśpisz i uraczysz się pyszną kawą rusz odkrywać piękne okolice Świeradowa-Zdroju.