Dlaczego Kołobrzeg jest uzdrowiskiem

Atrakcja

Jeśli poszukujesz informacji o tym, dlaczego Kołobrzeg jest uzdrowiskiem, jaka jest jego historia i teraźniejszość, to jesteś w dobrym miejscu! Kołobrzeg to miasto, które w sezonie, ale i poza nim, ściąga setki tysięcy turystów. Ten nadmorski kurort ma do zaoferowania liczne atrakcje i zabytki. Jednak, co ważne, jest to miejsce pełniące funkcję uzdrowiska i to od przeszło 200 lat!

Dlaczego Kołobrzeg jest uzdrowiskiem? Cofnijmy się do XIX wieku

Historia uzdrowiska Kołobrzeg sięga początku XIX wieku. Już w 1803 roku powstał tu pierwszy zakład kąpieli morskich. Funkcjonował on w miesiącach letnich, czyli od czerwca, do września. W jego obrębie wyznaczono oddzielne kąpieliska dla kobiet, mężczyzn oraz rodzin z dziećmi. W latach 30. XIX wieku w tym miejscu po raz pierwszy zastosowano do kąpieli leczniczych solankę, z kolei począwszy od roku 1882, zaczęto używać do zabiegów leczniczych miejscową borowinę.

Dalszy rozwój uzdrowiska był możliwy m.in. dzięki uzyskaniu przez Kołobrzeg połączenia kolejowego. Związany on był z powstaniem parku zdrojowego (dzisiejszy Park im. Stefana Żeromskiego) oraz Dzielnicy Uzdrowiskowej, z tężniami, pensjonatami, sanatoriami i zakładami przyrodoleczniczymi. Od 1887 roku zaczęto przystosowywać do celów rekreacyjnych teren wokół Kamiennego Szańca. Z pewnością, miejsce to cieszyło się w tamtym czasie ogromną popularnością. U schyłku XIX wieku oddano do użytku dom zdrojowy, nazwany Pałacem Nadbrzeżnym. W niedługim czasie uzdrowisko w Kołobrzegu zyskało międzynarodowe znaczenie.

Dlaczego Kołobrzeg jest uzdrowiskiem obecnie?

W obrębie miasta znajduje się aż 4-5 dzielnic uzdrowiskowych, z licznymi sanatoriami. Kuracjusze przybywają tu tłumnie, aby korzystać z dobrodziejstw kąpieli borowinowych i solankowych. Dlatego apartamenty w Kołobrzegu przeżywają każdego roku prawdziwe oblężenie. Osobom w każdym wieku przypadnie do gustu odpoczynek nad morzem w Kołobrzegu połączony z kuracjami leczniczymi. Marzysz o regeneracji sił i noclegu nad samym morzem? Kołobrzeg czeka właśnie na Ciebie!

Zabiegi lecznicze w nadmorskim uzdrowisku są wskazane dla dorosłych m.in. w przypadku chorób układu oddechowego, zaburzeń układu krążenia oraz schorzeń układu wydzielania wewnętrznego i przemiany materii. Z kolei u dzieci lecznicze kąpiele pomagają na alergiczne schorzenia skóry, schorzenia dróg oddechowym, np. astma oskrzelowa, a nawet zaburzenia odżywiania.

Na co pomagają kąpiele i okłady borowinowe?

Borowina to określenie dla specjalnych rodzajów torfu. Ma ona właściwości rozgrzewające, regenerujące, ściągające, przeciwzapalne, bakteriobójcze i bakteriostatyczne.

Kąpiele i okłady borowinowe przynoszą ulgę kuracjuszom cierpiącym z powodu reumatoidalnego zapalenia stawów, rwy kulszowej, chorób neurologicznych czy nerwobólu.

Kiedy stosuje się kąpiele solankowe?

Solanka to woda chlorkowo-sodowa, nierzadko wzbogacona dodatkowymi składnikami. Kąpiele solankowe mają wiele prozdrowotnych właściwości. Z pewnością znajdują zastosowanie w leczeniu chorób układu oddechowego, krążeniowego oraz przemiany materii.

Dlaczego Kołobrzeg jest uzdrowiskiem wartym odwiedzenia?

Tutejsze ośrodki oferują najwięcej w Polsce kierunków leczenia uzdrowiskowego. Lokalną solankę stosuje się w leczniczych kąpielach, inhalacjach i okładach. Podobno nadaje się ona również do kiszenia ogórków :). Z kolei leczniczy torf, nazywany jest, ze względu na swoje właściwości, czarnym złotem.

Dlaczego Kołobrzeg jest uzdrowiskiem, do którego warto się wybrać? Bez wątpienia można tu podreperować zdrowie i rewelacyjnie odpocząć. Liczne atrakcje miasta, jak choćby Starówka, czy piaszczyste plaże, przyciągają jak magnes turystów z Polski i zagranicy. Planujesz prozdrowotny pobyt w Kołobrzegu? Odpowiednio wcześniej zarezerwuj apartamenty nad morzem OnHoliday, w bliskiej okolicy lokalnych obiektów uzdrowiskowych. Komfortowe apartamenty Podczele oraz apartamenty Polanki czekają na wszystkich tych, którzy cenią sobie wygodę i bliskość atrakcji miasta.