Zima nad morzem – dlaczego musisz to zobaczyć

Atrakcja

Wyjazd nad polskie morze prawdopodobnie kojarzy Ci się ze środkiem upalnego lata. Zwykle nad Bałtyk wybierasz się latem, natomiast zima nad morzem wcale nie jest złym pomysłem. Warto rozważyć spędzenie choćby kilku dni nad Bałtykiem w trakcie zimniejszych miesięcy. Dobrym pretekstem do wyjazdu nad morze są zbliżające się święta Bożego Narodzenia oraz Sylwester 2021/2022. Podczas gdy większość wybiera w tym okresie spędzenie czasu w górach, wyjazd nad morze zimą może być ciekawą alternatywą. Zwłaszcza jeśli Ty i Twoi bliscy nie przepadacie za tłumami. Przedstawiamy 5 powodów, dla których warto jechać nad Bałtyk zimą.

 

Zima nad morzem, czyli czyste powietrze

 


Zobacz

Jakość powietrza na większości obszaru naszego kraju pozostawia, delikatnie mówiąc, sporo do życzenia. W kontekście czystości powietrza Polska bywa nazywana Chinami Europy. W top 5 najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce znajdują się: OpocznoŻywiecRybnikPszczynaKraków. Gdzie zatem znajdziesz w Polsce czyste powietrze? Pierwsze miejsce wśród najczystszych miast w Polsce zajmuje Gdynia, a drugie – Sopot. Na trzecim miejscu podium plasuje się Szklarska Poręba, a już poza podium są Słupsk i Suwałki. Jak widzisz, czyste powietrze znajdziesz przede wszystkim nad Bałtykiem. Jest to jeden z głównych powodów, dla których warto pojechać zimą nad morze.

 

Zima nad morzem to mniej turystów

 

Na chwilę wróć pamięcią do swoich ostatnich wakacji nad Bałtykiem. Najprawdopodobniej pomyślałeś w tym momencie o zatłoczonej do granic możliwości plaży. Jeśli wstałeś później, znalezienie choćby kawałka wolnej przestrzeni, graniczyło z cudem. Kiedy w końcu się to udało, dostrzegłeś pozostawione wokół śmieci. Po kilku godzinach spędzonych w wodzie i na opalaniu się zgłodniałeś. Postanowiłeś wybrać się na obiad do poleconej przez znajomego restauracji. Po przybyciu na miejsce okazało się, że ani w środku, ani na zewnątrz, nie ma wolnego stolika. Zrezygnowany udałeś się do pierwszej lepszej budki z jedzeniem, gdzie za niewielką porcję zapłaciłeś fortunę.

 

Tym podobne historie niestety nie należą do rzadkości. Latem polskie wybrzeże przeżywa oblężenie. Z tego też powodu niektórzy omijają Bałtyk szerokim łukiem. Jeśli i Ty masz dosyć tłumów, przyjedź nad morze zimą. Plaża ani restauracje nie będą przepełnione. Zaznasz spokoju i o wiele łatwiej zrealizujesz swoje plany, również te związane ze zwiedzaniem.

 

Znajdź nieporównywanie tańsze noclegi nad morzem

 

Zapewne doskonale wiesz, że w szczycie sezonu hotele i apartamenty nad morzem są zapełnione po brzegi. Ceny noclegów potrafią przyprawić o zawroty głowy. Z kolei zimą, gdy w nadmorskich miejscowościach pozostają głównie miejscowi, za nocleg zapłacisz o wiele mniej. Nawet apartamenty z widokiem na morze są oferowane w przystępnych cenach. Niejednokrotnie pensjonaty i hotele proponują korzystne pakiety, wraz z wyżywieniem i zabiegami spa. Nawet obiekty noclegowe zlokalizowane w niewielkiej odległości od morza, w tym apartamenty z widokiem na morze, są w tym okresie osiągalne dla każdego, bo chętnych jest mniej, a ceny zachęcają do rezerwacji pobytu.

 

Bałtyk zimą wygląda pięknie na fotografiach

 

Pomysł wyjazdu nad morze zimą powinien spodobać się także pasjonatom fotografii. Pomyśl o uchwyceniu na zdjęciach rozszalałych morskich fal na tle stalowoszarego nieba albo ptactwa spacerującego wzdłuż wyludnionej plaży. A może znajdziesz piękno w opustoszałym molo lub zamarzniętych krach pływających przy brzegu? Natura inspiruje najbardziej, a Bałtyk zimą jest wymarzonym plenerem. Ciekawe miejsca nad morzem nie są zimą zatłoczone, dlatego bez pośpiechu wykonasz interesujące fotografie.

 

Znajdź wyrzucone na plażę bursztyny

 

Piękne kamienie, przeważnie o zabarwieniu żółtawym lub lekko brunatnym, są doceniane od stuleci. Czy wiesz, że bursztyn bałtycki jest jedną z niemal 60 odmian bursztynu? Znaleźć go można u południowych wybrzeży Bałtyku. W Polsce bursztyny występują m.in. w okolicach zatoki GdańskiejMierzei Wiślanej i u nasady Mierzei Helskiej. Co ciekawe, poławiacze bursztynu wybierają się nad morze głównie zimą i wczesną wiosną, kiedy temperatura wody oscyluje w graniach 0-4 st. C. Przy odrobinie szczęścia, podczas zimowego spaceru plażą, natkniesz się na wyrzucony przez morze bursztyn.

 

Zimą zobacz ciekawe miejsca nad morzem

 

Wyjazd nad morze zimą ma wiele zalet. Niższe ceny w hotelach i restauracjach, brak tłumów, świeże powietrze, czy ciekawe plenery, to tylko niektóre z nich. Zimą warto na spokojnie zwiedzić ciekawe miejsca nad morzem, a tych nie brakuje. Wyjazd latem zwykle kończy się wyłącznie na kąpielach i plażowaniu, natomiast zwiedzanie nie zawsze się udaje. Zimą pokusa wejścia do morza jest niewątpliwie słabsza – chyba że morsujesz. To pozwala spojrzeć na nadmorskie miejscowości z nieco innej perspektywy – przez pryzmat architektury, zabytków, czy ciekawych punktów widokowych.

 

Zima nad morzem – odetchnij powietrzem pełnym jodu

 

Przyjazd zimą nad morze przysłuży się przede wszystkim Twojemu zdrowiu. Nadmorskie powietrze jest pełne jodu, szczególnie po sezonie. Wyprawa nad morze, ze względu na powietrze przesycone jodem, wskazana jest szczególnie w przypadku ciężarnych kobiet i rodzin z małymi dziećmi, ale nie tylko. Wdychanie jodu pozytywnie wpływa na pracę tarczycyzwiększa odpornośćwspomaga odchudzanie i działa antyseptycznie. Dodatkowo jod z wody morskiej poprawia samopoczucie – już po paru dniach spędzonych zimą nad Bałtykiem zauważysz lepszy nastrój i poprawę jakości snu.

 

Zarezerwuj apartamenty nad morzem

 

Niezależnie od tego, czy chcesz podreperować zdrowie, odpocząć na łonie natury, skorzystać z zabiegów spa, warto wybrać się nad Bałtyk przed lub po zakończeniu sezonu. Zwłaszcza jeśli jesteś zmęczony pędem życia w wielkim mieście, wdychaniem powietrza pełnego smogu i tłumami, jakie panują w sezonie zimowym w górach. Zapraszamy do On Holiday Apartamenty nad morzem przez cały rok. Nie zwlekaj ani chwili i zarezerwuj miejsce na swój komfortowy pobyt w Kołobrzegu już teraz. Zima nad morzem to idealny odpoczynek dla Twojego ciała i umysłu.

 


Zobacz