Kołobrzeg czy Świnoujście na wakacje 2022?

Atrakcja

Przed wakacjami stajemy przed licznymi dylematami. Urlop w kraju, czy za granicą? Góry, czy morze? Jeśli wybieramy tę drugą opcję, niejednokrotnie zastanawiamy się: Kołobrzeg czy Świnoujście? Gdzie naprawdę warto spędzić wakacje? Pokrótce omówimy obydwa wymienione kierunki, co prawdopodobnie ułatwi Wam dokonanie wyboru. Uprzedzamy – nie będzie łatwo, ponieważ każde z tych miast ma swój urok, a apartamenty nad morzem w okresie urlopowym są oblegane. Co warto wiedzieć o Świnoujściu i Kołobrzegu?

 

Świnoujście – podstawowe informacje

 

Świnoujście to najdalej na północny zachód wysunięte miasto w Polsce. Leży w województwie zachodniopomorskim. Podobnie jak Kołobrzeg, ma status uzdrowiska. Liczba ludności miasta przekracza 40,6 tysiąca. Średnio co roku odwiedza je nawet 2,5 miliona turystów. Świnoujście znane jest bez wątpienia z pięknych, szerokich i dość czystych plaż. Rozciągają się one na długość około 10 kilometrów, z czego niespełna 4 kilometry na wyspie Uznam i ponad 6 kilometrów na wyspie Wolin. Każdego roku, wskutek cofania się morza, plaże poszerzają się. Kolejną ciekawostką jest to, że latem, wody Bałtyku w rejonie Świnoujścia, są najcieplejsze na całym polskim wybrzeżu. Na miejscu można zażywać kąpieli wodnych i słonecznych, uprawiać sporty wodne, a także wybrać się w rejs statkiem. Dużym atutem tej lokalizacji jest możliwość przekroczenia granicy polsko-niemieckiej w Świnoujściu – znajduje się ona w pieszej odległości od plaży miejskiej.

 

Co robić w Świnoujściu?

 

Będąc w Świnoujściu, warto wybrać się na spacer promenadą. Nie ma tu tylu turystów, ile w innych miejscowościach. Na niezatłoczonym deptaku znajduje się natomiast sporo lokali gastronomicznych i punktów usługowych. Ponadto w Świnoujściu znajduje się najwyższa w Polsce latarnia morska, mierząca 68 metrów. W okresie wakacyjnym (lipiec, sierpień) latarnię można zwiedzać w godzinach od 10:00 do 20:00. Bilet normalny kosztuje 9 zł, natomiast ulgowy – 5 zł.

 

Na spacer można wybrać się także do Parku Zdrojowego, położonego na wschodnim krańcu wyspy Uznam. Jego historia sięga XIX wieku. Park zaprojektował pruski ogrodnik i architekt krajobrazu, Peter Joseph Lenne, który był projektantem królewskich ogrodów w Poczdamie i Berlinie Obszar parku zajmuje 58 hektarów. W jego obrębie występuje 58 gatunków drzew, 23 gatunki krzewów i 4 gatunki pnączy. Park jest czysty i zadbany, idealnie nadaje się szczególnie na wycieczki piesze i przejażdżki rowerowe. W trakcie pobytu w Świnoujściu dobrze jest wybrać się do Muzeum Rybołówstwa Polskiego, mieszczącego się w dawnym ratuszu miejskim. Jego ekspozycja dzieli się na trzy części: przyrodniczą, morską i historyczną. Nie lada gratką, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, będzie wizyta w podziemnym mieście na Wyspie Wolin.

 

Kołobrzeg czy Świnoujście – podstawowe informacje o Kołobrzegu

 

Kołobrzeg, który leży u ujścia rzeki Parsęty do Morza Bałtyckiego, jest najchętniej odwiedzanym polskim kurortem. Na co dzień mieszka tu ponad 45,9 tysiąca osób. W sezonie letnim 2020 w Kołobrzegu i okolicach udzielono 3 137,2 tysiąca noclegów. W powiecie kołobrzeskim odnotowano jeden z wyższych w Polsce stopni wykorzystania miejsc noclegowych; Kołobrzeg noclegi były zajęte w 43,8%. Kołobrzeg to miejscowość uzdrowiskowa, z jednymi z najbezpieczniejszych i najczystszych plaż w Polsce. Co roku tutejsze kąpieliska odznaczane są Błękitną Flagą. Najpopularniejszym miejscem do plażowania jest plaża centralna w Kołobrzegu – szeroka, długa, z pięknym, złotym piaskiem. Ze względu na olbrzymią popularność tego kurortu, nocleg Kołobrzeg dobrze jest zarezerwować przed sezonem.

 

Kołobrzeg czy Świnoujście – gdzie więcej atrakcji?

 

Podczas pobytu w Kołobrzegu, można wybrać się na spacer tamtejszą promenadą, o długości 500 metrów. Wzdłuż deptaku znajduje się wiele restauracji i sklepików. Na uwagę zasługuje także kołobrzeska latarnia morska, o wysokości 26 metrów. Latarnia jest otwarta dla turystów zwykle w godzinach od 10:00 do 17:00, ale w okresie wakacji, aż do zachodu słońca. Cena biletu normalnego to 10 zł, a bilet ulgowy kosztuje 8 zł.

 

Kolejnym często uczęszczanym miejscem na spacery jest tutejszy park im. Stefana Żeromskiego, w Dzielnicy Uzdrowiskowej. Rosną tam przede wszystkim rodzime gatunki drzew liściastych z niewielką domieszką gatunków egzotycznych. W obrębie parku znajduje się słynny Pomnik Zaślubin Polski z Morzem. Atrakcją Kołobrzegu są ponadto muzea, chociażby Muzeum Oręża Polskiego, przedstawiające dzieje militariów, od średniowiecza, po czasy współczesne. Obiekt czynny jest codziennie w godzinach od 09:00 do 16:00, a bilety wstępu kosztują odpowiednio: normalny 25 zł i ulgowy 20 zł. W Kołobrzegu nie brakuje także atrakcji dla najmłodszych. Dzieci można zabrać do Ukrytej Krainy, Muzeum 6D Maszoperia lub do parku linowego.

 

Co wybrać: Kołobrzeg czy Świnoujście?

 

Zarówno w Kołobrzegu, jak i Świnoujściu, znajdziemy czyste, szerokie plaże oraz sporo atrakcji do zwiedzania. Dodatkowo, w porównaniu ze Świnoujściem, Kołobrzeg cechuje lepsza komunikacja. Statystyki dotyczące Kołobrzeg noclegi niewątpliwie mówią same za siebie – do Kołobrzegu naprawdę warto przyjechać na urlop. Wyboru oczywiście musicie dokonać samodzielnie, ale z naszej strony rekomendujemy apartamenty nad morzem w malowniczym Kołobrzegu na urlop z rodziną lub przyjaciółmi. Mamy nadzieję, że ułatwiliśmy Wam podjęcie decyzji: Kołobrzeg czy Świnoujście. Zapraszamy do On Holiday Apartamenty na komfortowy nocleg Kołobrzeg.