Druga kolej gondolowa w Świeradowie-Zdroju już wkrótce!

Atrakcja

O tym projekcie mówiło się od dawna. Na pewno od czasu uruchomienia wieży widokowej Sky Walk, która bije rekordy popularności. Trzeba jednak przyznać, że perturbacje związane, chociażby, z pandemią, opóźniły jego realizację. Jednak teraz druga kolej gondolowa w Świeradowie-Zdroju staje się rzeczywistością. Na listopadowej sesji rady miasta projekt rewitalizacji obiektu przedstawiono radnym oraz mieszkańcom. Co więcej, powołano także komisję do spraw zamiany gruntów gminnych z właścicielami działek pod nartostradami.

 

To, na co wielu czekało od lat, wreszcie ma szansę się ziścić. W Świeradowie-Zdroju będą dostępne dwie zamiast jednej kolejki gondolowej. To wspaniała wiadomość zarówno dla narciarzy zjazdowych, turystów pieszych oraz rowerzystów. W polskiej stolicy Gór Izerskich już nie brakuje atrakcji, a kolejna przyciągnie jeszcze więcej zwiedzających.

 

Druga kolej gondolowa w Świeradowie-Zdroju – co o niej wiemy?

 

Nowa kolejka gondolowa będzie nosić nazwę Ski Resort Świeradowiec. Trasa kolejki będzie miała długość 750 metrów. Dwa 4-osobowe wyciągi kanapowe będą czynne przez cały rok. Powstanie 2,5 kilometra nartostrady. Dodatkowo zostanie wybudowany system oświetlania na całej długości obiektu. Tor będzie na bieżąco naśnieżany 30 armatkami. Dolna stacja drugiej kolei gondolowej w Świeradowie-Zdroju będzie zlokalizowana przy ulicy Nadbrzeżnej. Górna znajdować się będzie natomiast przy platformie widokowej Sky Walk.

 

Projektem rewitalizacji „Świeradowca” zajmuje się biuro projektowe Antemio z Krakowa. Koszt projektu budowlanego tej inwestycji to 150 tysięcy złotych. Źródłem finansowania jest z kolei budżet gminy miejskiej Świeradów-Zdrój. Wartość kolei gondolowej „Świeradowiec” szacowana jest obecnie na kwotę w zakresie od 50 do 60 milionów złotych. Zdaniem burmistrza Świeradowa-Zdroju uzdrowisku z dwiema wielofunkcyjnymi stacjami narciarskimi to już poziom europejski. Kolejna atrakcja przyciągnie na co najmniej kilka dni fanów zimowych sportów, jak i turystów pieszych oraz rowerzystów. Zgodnie z aktualnymi założeniami realizacja zadania rozpocznie się w 2024 roku.

 

Jak funkcjonuje kolej gondolowa Ski& Sun w Świeradowie-Zdroju?

 

Kolej gondolowa Ski&Sun od 14 lat przyciąga do Świeradowa-Zdroju tłumy turystów, i to nie tylko w sezonie narciarskim. Nowoczesne wagoniki kolei gondolowej są w stanie w ciągu godziny przewieźć 2400 osób. W zaledwie 8 minut transportują turystów na wysokość 1060 m n.p.m. Oświetlona 2,5-kilometrowa nartostrada jest na bieżąco dośnieżana i dwa razy w ciągu dnia wyrównywana. Na terenie ośrodka sportowo-rekreacyjnego, w pobliżu dolnej stacji kolejki, znajduje się całoroczny tor saneczkowy. Mogą z niego korzystać zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Na miejscu można również wypożyczyć sprzęt narciarski i snowboardowy. Nie ulega wątpliwości, że obecnie funkcjonująca w Świeradowie-Zdroju kolej gondolowa jest obowiązkowym punktem wycieczki po Górach Izerskich.

 

Druga kolej gondolowa w Świeradowie-Zdroju również przyciągnie tłumy?

Miasto już dziś nie może narzekać na brak turystów. Większość przyjeżdża tam w celu podreperowania zdrowia – miejscowe wody stanowią remedium na szereg dolegliwości. Inni chcą zdobywać górskie szczyty albo uprawiać sporty. Jeszcze inni są nastawieni na zwiedzanie – prawdziwym hitem stała się wieża widokowa Sky Walk. W pobliżu jej platformy znajdzie się górna stacja nowej, drugiej kolei gondolowej w Świeradowie-Zdroju. Jeszcze jedna kolej gondolowa i dodatkowe wyciągi bez wątpienia przyciągną wielu krajowych i zagranicznych turystów. Mnogość atrakcji w polskiej stolicy Gór Izerskich zachęci do długich wczasów.

 

Całoroczne noclegi Świeradów-Zdrój

 

Aktualnie nie znamy jeszcze dokładnych terminów rozpoczęcia i zakończenia projektu. Pewnym jest jednak to, że już w przyszłym roku otworzymy dla Was pachnące nowością apartamenty oferujące wynajem miejsc na noclegi w Świeradowie-Zdroju. Jeśli hotelowe harmonogramy to nie Wasz klimat, serdecznie zapraszamy do wybrania noclegu w Świeradowie-Zdroju w naszych apartamentach na wynajem. Z radością ugościmy w nich rodziny oraz grupy znajomych.

 

Wiemy, jak bardzo jakość noclegu w Świeradowie-Zdroju wpływa na ogólny odbiór całego pobytu. Z tego względu dokładamy wszelkich starań, abyście w naszych apartamentach czuli się równie komfortowo jak u siebie w domu. Jesteśmy pewni, że funkcjonująca obecnie i druga kolej gondolowa w Świeradowie-Zdroju dostarczą Wam mnóstwo adrenaliny.