współpraca
Home
zadzwoń
Zadzwoń
Ruf mich an
rezerwuj
Rezerwuj
Buche es

Kołobrzeg czy Świnoujście

Kołobrzeg czy Świnoujście
Kołobrzeg czy Świnoujście

Kołobrzeg czy Świnoujście na wakacje 2022?

Przed wakacjami stajemy przed licznymi dylematami. Urlop w kraju, czy za granicą? Góry, czy morze? Jeśli wybieramy tę drugą opcję, niejednokrotnie zastanawiamy się: Kołobrzeg czy Świnoujście? Gdzie naprawdę warto spędzić wakacje? Pokrótce omówimy obydwa wymienione kierunki, co prawdopodobnie ułatwi Wam dokonanie wyboru. Uprzedzamy – nie będzie łatwo, ponieważ każde z tych miast ma swój urok, a apartamenty nad morzem w okresie urlopowym są oblegane. Co warto wiedzieć o Świnoujściu i Kołobrzegu?

Świnoujście – podstawowe informacje

Świnoujście to najdalej na północny zachód wysunięte miasto w Polsce. Leży w województwie zachodniopomorskim. Podobnie jak Kołobrzeg, ma status uzdrowiska. Liczba ludności miasta przekracza 40,6 tysiąca. Średnio co roku odwiedza je nawet 2,5 miliona turystów. Świnoujście znane jest bez wątpienia z pięknych, szerokich i dość czystych plaż. Rozciągają się one na długość około 10 kilometrów, z czego niespełna 4 kilometry na wyspie Uznam i ponad 6 kilometrów na wyspie Wolin. Każdego roku, wskutek cofania się morza, plaże poszerzają się. Kolejną ciekawostką jest to, że latem, wody Bałtyku w rejonie Świnoujścia, są najcieplejsze na całym polskim wybrzeżu. Na miejscu można zażywać kąpieli wodnych i słonecznych, uprawiać sporty wodne, a także wybrać się w rejs statkiem. Dużym atutem tej lokalizacji jest możliwość przekroczenia granicy polsko-niemieckiej w Świnoujściu – znajduje się ona w pieszej odległości od plaży miejskiej.

Co robić w Świnoujściu?

Będąc w Świnoujściu, warto wybrać się na spacer promenadą. Nie ma tu tylu turystów, ile w innych miejscowościach. Na niezatłoczonym deptaku znajduje się natomiast sporo lokali gastronomicznych i punktów usługowych. Ponadto w Świnoujściu znajduje się najwyższa w Polsce latarnia morska, mierząca 68 metrów. W okresie wakacyjnym (lipiec, sierpień) latarnię można zwiedzać w godzinach od 10:00 do 20:00. Bilet normalny kosztuje 9 zł, natomiast ulgowy – 5 zł.

Na spacer można wybrać się także do Parku Zdrojowego, położonego na wschodnim krańcu wyspy Uznam. Jego historia sięga XIX wieku. Park zaprojektował pruski ogrodnik i architekt krajobrazu, Peter Joseph Lenne, który był projektantem królewskich ogrodów w Poczdamie i Berlinie Obszar parku zajmuje 58 hektarów. W jego obrębie występuje 58 gatunków drzew, 23 gatunki krzewów i 4 gatunki pnączy. Park jest czysty i zadbany, idealnie nadaje się szczególnie na wycieczki piesze i przejażdżki rowerowe. W trakcie pobytu w Świnoujściu dobrze jest wybrać się do Muzeum Rybołówstwa Polskiego, mieszczącego się w dawnym ratuszu miejskim. Jego ekspozycja dzieli się na trzy części: przyrodniczą, morską i historyczną. Nie lada gratką, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, będzie wizyta w podziemnym mieście na Wyspie Wolin.

Kołobrzeg czy Świnoujście – podstawowe informacje o Kołobrzegu

Kołobrzeg, który leży u ujścia rzeki Parsęty do Morza Bałtyckiego, jest najchętniej odwiedzanym polskim kurortem. Na co dzień mieszka tu ponad 45,9 tysiąca osób. W sezonie letnim 2020 w Kołobrzegu i okolicach udzielono 3 137,2 tysiąca noclegów. W powiecie kołobrzeskim odnotowano jeden z wyższych w Polsce stopni wykorzystania miejsc noclegowych; Kołobrzeg noclegi były zajęte w 43,8%. Kołobrzeg to miejscowość uzdrowiskowa, z jednymi z najbezpieczniejszych i najczystszych plaż w Polsce. Co roku tutejsze kąpieliska odznaczane są Błękitną Flagą. Najpopularniejszym miejscem do plażowania jest plaża centralna w Kołobrzegu – szeroka, długa, z pięknym, złotym piaskiem. Ze względu na olbrzymią popularność tego kurortu, nocleg Kołobrzeg dobrze jest zarezerwować przed sezonem.

Kołobrzeg czy Świnoujście – gdzie więcej atrakcji?

Podczas pobytu w Kołobrzegu, można wybrać się na spacer tamtejszą promenadą, o długości 500 metrów. Wzdłuż deptaku znajduje się wiele restauracji i sklepików. Na uwagę zasługuje także kołobrzeska latarnia morska, o wysokości 26 metrów. Latarnia jest otwarta dla turystów zwykle w godzinach od 10:00 do 17:00, ale w okresie wakacji, aż do zachodu słońca. Cena biletu normalnego to 10 zł, a bilet ulgowy kosztuje 8 zł.

Kolejnym często uczęszczanym miejscem na spacery jest tutejszy park im. Stefana Żeromskiego, w Dzielnicy Uzdrowiskowej. Rosną tam przede wszystkim rodzime gatunki drzew liściastych z niewielką domieszką gatunków egzotycznych. W obrębie parku znajduje się słynny Pomnik Zaślubin Polski z Morzem. Atrakcją Kołobrzegu są ponadto muzea, chociażby Muzeum Oręża Polskiego, przedstawiające dzieje militariów, od średniowiecza, po czasy współczesne. Obiekt czynny jest codziennie w godzinach od 09:00 do 16:00, a bilety wstępu kosztują odpowiednio: normalny 25 zł i ulgowy 20 zł. W Kołobrzegu nie brakuje także atrakcji dla najmłodszych. Dzieci można zabrać do Ukrytej Krainy, Muzeum 6D Maszoperia lub do parku linowego.

Co wybrać: Kołobrzeg czy Świnoujście?

Zarówno w Kołobrzegu, jak i Świnoujściu, znajdziemy czyste, szerokie plaże oraz sporo atrakcji do zwiedzania. Dodatkowo, w porównaniu ze Świnoujściem, Kołobrzeg cechuje lepsza komunikacja. Statystyki dotyczące Kołobrzeg noclegi niewątpliwie mówią same za siebie – do Kołobrzegu naprawdę warto przyjechać na urlop. Wyboru oczywiście musicie dokonać samodzielnie, ale z naszej strony rekomendujemy apartamenty nad morzem w malowniczym Kołobrzegu na urlop z rodziną lub przyjaciółmi. Mamy nadzieję, że ułatwiliśmy Wam podjęcie decyzji: Kołobrzeg czy Świnoujście. Zapraszamy do On Holiday Apartamenty na komfortowy nocleg Kołobrzeg.

Apartamenty w Kołobrzegu i Świeradowie-Zdroju
Zarezerwuj
Apartamenty w Kołobrzegu i Świeradowie-Zdroju
Kołobrzeg
Apartamenty w Kołobrzegu i Świeradowie-Zdroju
Świeradów