Dolny Śląsk – co warto zobaczyć

Atrakcja

Dolny Śląsk to region niezwykle bogaty pod względem zabytków, atrakcji turystycznych i szlaków górskich. Ze względu na to, województwo promuje się pod hasłem „Dolny Śląsk. Nie do opowiedzenia. Do zobaczenia”. Spróbujemy zachęcić Cię, abyś wybrał się tu na kilka dni lub chociażby na weekend. Zanim spakujesz plecak i kupisz bilety na podróż, koniecznie przeczytaj, co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku.

 

Dolny Śląsk na weekend –  co niewątpliwie warto zobaczyć w stolicy Dolnego Śląska

 

Stolica regionu, Wrocław – miasto spotkań, jest jednym z tych miejsc, które po prostu musisz odwiedzić. Na wizytę we Wrocławiu najlepiej zarezerwuj 2-3 dni. Przede wszystkim zaplanuj czas na wizytę na tutejszym Rynku, który jest jednym z większych rynków staromiejskich Europy. Znajdujący się w obrębie Rynku ratusz jest nie lada gratką dla fanów zabytków Dolnego Śląska, jako jeden z najlepiej zachowanych historycznych ratuszy w Polsce. Kolejnym punktem na mapie Wrocławia, którego po prostu nie możesz przegapić, jest Hala Stulecia. Wybudowany w latach 1911-1913 kompleks, pierwotnie noszący nazwę Hali Ludowej, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Od Hali Stulecia, zlokalizowanej w Parku Szczytnickim, już tylko kilka kroków dzieli Cię od wrocławskiego Ogrodu Japońskiego oraz zoo. Będąc we Wrocławiu, zwiedź także Ostrów Tumski, czyli najstarszą, zabytkową część miasta.

 

Zabytki Dolnego Śląska, które musisz zobaczyć

 

Perłą zabytków regionu jest Zamek Książ w Wałbrzychu, trzeci największy zamek w Polsce. Zwiedzisz tam komnaty, Palmiarnię oraz część podziemi. Tunele pod zamkiem Książ do dziś owiane są tajemnicą – istnieją hipotezy, że Niemcy, w czasie II wojny światowej, chcieli w tym miejscu wybudować podziemny dworzec kolejowy. Według innych, w podziemiach zamku miał być zlokalizowany schron, depozyt cennych dokumentów, albo nawet wojskowa fabryka.

 

Na zamku Książ i pod nim oraz w Górach Sowich znajdują się zabudowania kompleksu Riese, który miał być jedną z kwater głównych Adolfa Hitlera. Miejsce to owiewają liczne legendy o ukrytej tam bursztynowej komnacie czy złotym pociągu.

 

Kolejną gwiazdą regionu jest Zamek Czocha, który pewnie znasz, jeśli jesteś wielbicielem seriali „Tajemnica Twierdzy Szyfrów”, czy „Wiedźmin”. Pod zamkiem Czocha również znajduje się sieć korytarzy o niewyjaśnionym przeznaczeniu. W zamku czeka na Ciebie czynna kawiarnia, restauracja, a nawet hotel.

 

Atrakcje turystyczne Dolnego Śląska dla kochających górskie szlaki

 

Od zwiedzania zabytków wolisz trekking górskimi szlakami? Karkonosze, wraz z ich najwyższym szczytem – Śnieżką, stoją przed Tobą otworem. Proponujemy przejść ze Śnieżki na Szrenicę, przenocować w schronisku na Hali Szrenickiej i dzień później zejść do Szklarskiej Poręby. Z kolei będąc w Karpaczu, koniecznie musisz zobaczyć kościół Wang, przeniesiony tutaj z norweskiej miejscowości Vang. Z pewnością, ta piękna, drewniana świątynia, zrobi na Tobie wrażenie!

 

Atrakcją turystyczną Dolnego Śląska, która bez wątpienia zainteresuje entuzjastów górskich krajobrazów, są malownicze Góry Stołowe. To jedyne w swoim rodzaju pasmo górskie wzięło swoją nazwę od licznych, poziomo ułożonych skał, płaskich jak stół. Ciekawostką jest to, że w Górach Stołowych nakręcono kilka scen „Opowieści z Narni”. Najwyższym szczytem Gór Stołowych jest Szczeliniec Wielki, sięgający 919 m n.p.m.

 

W trakcie wycieczki po Dolnym Śląsku, daj się zachwycić Krainie Wygasłych Wulkanów. Podziwiać tu możesz góry o stożkowym kształcie. Najwyższym wygasłym wulkanem, który bywa nazywany śląską Fudżi, jest góra Ostrzyca, na której szczyt zaprowadzi Cię stromy szlak po kamiennych schodach.

 

Jeśli kochasz zdobywanie szczytów, polecamy Ci również ten na Krzywej Wieży w Ząbkowicach Śląskich. Aby dostać się na taras widokowy, będziesz musiał pokonać 139 schodów. Krzywa Wieża w Ząbkowicach, nazywana polską Pizą, jest odchylona o pionu o ponad 2 metry.

 

Dolny Śląsk – atrakcje mniej znane, ale godne Twojej uwagi

 

Czy słyszałeś o tym, że na Dolnym Śląsku znajduje się Arka Noego? Ta niezwykła, drewniana instalacja znajduje się w Pławnej, nieopodal Lwówka Śląskiego. Konstrukcja ma 40 m długości, 15 m szerokości i 10 m wysokości. Projekt dolnośląskiej arki został wymyślony i zrealizowany przez Dariusza Milińskiego.

 

W trakcie odwiedzania Karpacza będziesz mieć okazję do zaobserwowania anomalii grawitacyjnej. Na ulicy Strażackiej przedmioty pozornie samoistnie przemieszają się w górę. Chociaż w rzeczywistości szosa obniża się po zboczu doliny, ten widok naprawdę robi wrażenie!

 

Kolejną ciekawostką jest najstarsze drzewo w Polsce. Jest to tzw. Cis Henrykowski, znajdujący się we wsi Henryków Lubański. Wiek drzewa z gatunku cis pospolity szacuje się na 1270 lat.

 

Uzdrowiska Dolnego Śląska

 

Dolny Śląsk to nie tylko liczne atrakcje turystyczne i zabytki, ale także skupisko miejscowości o charakterze uzdrowiskowym. Do głównych ośrodków uzdrowiskowych w regionie zaliczają się: Zespół Uzdrowisk Kłodzkich, w skład którego wchodzą uzdrowiska w Kudowie-ZdrojuPolanicy-Zdroju i Dusznikach-ZdrojuLądek-ZdrójCzerniawa-Zdrój i Świeradów-Zdrój.

 

To ostatnie, zlokalizowane w paśmie Gór Izerskich, jest świetną bazą wypadową na górę Śnieżkę, która położona jest w odległości 30 km od miejscowości. Sam Świeradów-Zdrój jest także godziny uwagi. Przede wszystkim tutaj możesz zwiedzić m.in.: Czarci MłynDom ZdrojowyMini Muzeum Szachów oraz kolej gondolową.

 

Baza noclegowa Dolnego Śląska

 

Bez względu na to, czy planujesz wybrać się na Dolny Śląsk na weekend, czy będzie to dłuższy pobyt, z wyprzedzeniem przemyśl kwestię noclegu. Miejsc oferujących noclegi Dolny Śląsk jest nieskończenie wiele. Możesz przebierać w ofertach pensjonatów, hoteli oraz apartamentów na wynajem w Świeradowie. Przede wszystkim polecamy nasze apartamenty na wynajem w Świeradowie-Zdroju, skąd tylko krótki spacer dzieli Cię od wyciągu narciarskiego Ski & Sun i wieży widokowej Sky Walk.

 

Świeradów-Zdrój to doskonała baza wypadowa na wycieczki pod Dolnym Śląsku, którego wszystkich atrakcji nie sposób wymienić w jednym, krótkim artykule. Jeśli jesteś fanem górskich sportów, albo pasjonatem historii, gwarantujemy że Twoja przygoda z Dolnym Śląskiem bezsprzecznie nie skończy się na jednym wypadzie!