Zwalisko – Tajemniczy Szczyt Gór Izerskich

Atrakcja

Odkryj Magiczną Pętlę Gór Izerskich

Zwalisko, często nazywane Wieczornym Zamkiem, jest wyjątkowym szczytem w Górach Izerskich i stanowi istotny punkt na popularnej pętli turystycznej obejmującej Zwalisko, Izerskie Garby, Wysoką Kopę, Przednią Kopę i Sine Skałki. Wznosząc się na wysokość 1047 metrów n.p.m., Zwalisko oferuje unikatowe doświadczenia dla turystów poszukujących zarówno przygód, jak i historii.

Responsive Image
No image selected

Charakterystyka Szczytu

Szczyt Zwalisko charakteryzuje się wąską grzędą, porośniętą młodym świerkowym lasem, i jest usiany hornfelsowymi skałami. Te malownicze skały, znane jako Wieczorny Zamek, były kiedyś popularnym punktem widokowym, choć obecnie coraz bardziej zasłaniane przez drzewa. Zbocza północne stromo opadają w kierunku Rozdroża Izerskiego, a południowe – w stronę doliny rzeki Kamiennej.

Responsive Image

Geologiczne Dziedzictwo

Masyw Zwaliska, leżący w obrębie bloku karkonosko-izerskiego, składa się z odpornych na wietrzenie hornfelsów. Zbocza południowe tworzą karbońskie granity porfirowate, a północne staropaleozoiczne skały metamorficzne, w tym gnejsy i łupki łyszczykowe.

Responsive Image

Bogata Historia

Zwalisko było znane już w średniowieczu walońskim poszukiwaczom kruszców. Bogate w minerały i kruszce, było wielokrotnie wzmiankowane w Księgach Walońskich. W XIX wieku, ze względu na swoje piękno, stało się popularnym celem wycieczek. Grupa hornfelsowych skałek przed II wojną światową była chroniona jako pomnik przyrody.

Responsive Image

Turystyka na Zwalisku

Zwalisko jest dostępne dzięki szlakom turystycznym o różnym stopniu trudności. Szlak czerwony im. M. Orłowicza ze Świeradowa-Zdroju, będący trudniejszą opcją, prowadzi również na Wysoką Kopę. Szlak zielony z Rozdroża Izerskiego do Jakuszyc oraz szlak niebieski ze Szklarskiej Poręby przez Rozdroże pod Cichą Równią do Świeradowa-Zdroju to łatwiejsze opcje dla turystów.

Responsive Image

Zwalisko, z jego bogatą historią, malowniczymi skałkami i tajemniczymi legendami, jest wyjątkowym miejscem na mapie Gór Izerskich. Odwiedzając to wzniesienie w ramach „Magicznej Pętli Gór Izerskich” czy wybierając trudniejszy szlak na Wysoką Kopę, turystyka w Górach Izerskich oferuje nie tylko piękne krajobrazy, ale i wędrówkę przez historię i kulturę regionu.