Pamięć i Historia: Pomniki Kołobrzegu

Odkryj historię i dziedzictwo Kołobrzegu poprzez jego pomniki, które opowiadają historie bohaterstwa, poświęcenia i wytrwałości. W tych znaczących miejscach pamięci ukryte są opowieści, które kształtowały miasto i region przez wieki. Od hołdu oddanego żołnierzom, przez świętowanie ważnych postaci historycznych, aż po artystyczne wyrazy kultury – pomniki w Kołobrzegu są nie tylko pięknymi elementami miejskiego krajobrazu, ale także źródłem wiedzy i refleksji nad przeszłością. Zapraszamy do odkrywania tych niezwykłych miejsc, które łączą przeszłość z teraźniejszością, i pozwalają na chwilę zatrzymania się w codziennym zgiełku.

Pomnik Zaślubin Polski z Morzem

Zlokalizowany w Kołobrzegu Pomnik Zaślubin Polski z Morzem jest dziełem modernistycznym z 1963 roku. Upamiętnia on symboliczne zaślubiny Polski z morzem, które miały miejsce 18 marca 1945 roku. Znajduje się w parku noszącym imię Stefana Żeromskiego, zwany również parkiem zdrojowym, przy nadmorskim deptaku – bulwarze Jana Szymańskiego, który rozciąga się od latarni morskiej do mola spacerowego. Projekt pomnika jest dziełem architekta Wiktora Tołkina.

Ciekawostką jest lokalna legenda, która głosi, że przechodząc ze wstrzymanym oddechem przez okno pomnika z jednej strony na drugą, można spodziewać się spełnienia wcześniej pomyślanego życzenia.

 

Responsive Image
Apartamenty OnHoliday w Kołobrzegu

Spraw, by Twój wypoczynek był niepowtarzalny i wyjątkowy!

Pomnik Sanitariuszki

Pomnik stanowi wyraz uznania dla kobiet, które walczyły w ramach Wojska Polskiego za wolność kraju podczas drugiej wojny światowej, z naciskiem na bitwy o Kołobrzeg. Ukazuje on klęczącą postać dziewczyny odzianej w wojskowy uniform, z torbą zawieszoną na ramieniu, na której widoczny jest krzyż. Przedstawia ona sanitariuszkę, która udziela pomocy rannemu żołnierzowi. Inspiracją dla tej postaci była sanitariuszka szer. Ewelina Nowak, która zginęła w marcu 1945 roku podczas walk o Kołobrzeg, ratując z pola bitwy rannego towarzysza.

Responsive Image

Pomnik Rybaka

W kołobrzeskim porcie rybackim, usytuowanym przy ulicy Szyprów, można zobaczyć fascynujący pomnik. Wykonane z brązu, naturalnej wielkości postacie, przedstawiają scenę z życia rybaków: mężczyzna w rybackim ubraniu trzyma sieć w towarzystwie siedzącej kobiety. W praktyce, sieć, którą trzymają, służy także jako miejsce do siedzenia i chwilowego odpoczynku.

Pomnik św. Jana Nepomucena

Pomnik św. Jana Nepomucena w Kołobrzegu to cenny zabytek, który ma także ważne znaczenie kulturowe i religijne. Położony przy wejściu na most im. Józefa Piłsudskiego, pomnik przedstawia świętego Jana Nepomucena, który jest uważany za patrona mostów i rzek, a także za obrońcę tajemnicy spowiedzi. Postać świętego została zrealizowana w charakterystycznym stylu, z krzyżem w jednej ręce, a w drugiej z palmą męczeństwa.

W Kołobrzegu pomnik ten ma szczególne znaczenie, ponieważ miasto było narażone na powodzie, a św. Jan Nepomucen jest uważany za patrona ochrony przed powodziami. Pomnik stanowi także ważny element przestrzeni miejskiej, będąc punktem orientacyjnym dla mieszkańców i turystów oraz miejscem refleksji i modlitwy.

Pomnik Tysiąclecia

Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego z wizerunkiem Papieża Jana Pawła II w Kołobrzegu to ważny symbol religijny i narodowy. Znajduje się on w jednym z centralnych punktów miasta, w parku im. Jana Pawła II, w bezpośrednim sąsiedztwie bazyliki konkatedralnej.

Pomnik został odsłonięty w 1966 roku jako część obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego, a później został poświęcony pamięci Jana Pawła II. Rzeźba przedstawia Jana Pawła II w charakterystycznej pozie, z uniesioną prawą ręką w geście błogosławieństwa. Pomnik jest wykonany z brązu i umieszczony na wysokim cokole, na którym widnieją napisy poświęcone Papieżowi i Tysiącleciu Państwa Polskiego.

Apartamenty OnHoliday w Kołobrzegu

Spraw, by Twój wypoczynek był niepowtarzalny i wyjątkowy!

Kołobrzeskie Mewy Mariana

„Kołobrzeskie Mewy Mariany” to urocze, małe rzeźby mew, które zdobią różne zakątki Kołobrzegu. Te subtelne elementy artystyczne skutecznie podkreślają charakter miasta jako nowoczesnego i atrakcyjnego kurortu nadmorskiego. Ich twórcą jest Romuald Wiśniewski, a wykonane zostały według projektów Dariusza Jakubowskiego.

Rzeźby mew, wyróżniają się wyjątkową starannością wykonania. Są odlewane z brązu, co nadaje im niepowtarzalnego uroku. Mimo iż nie są duże – mierzą zaledwie od 30 do 40 cm – stanowią niezapomniane akcenty miejskiego pejzażu.

Responsive Image